Alnatura Organic Curry, medium spicy, 60 g

For a spicy, exotic touch

CHF 2.70 CHF 3.00 -10%

(CHF 45.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Selected ingredients
  • Organic quality
  • Versatile

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Hingvashtak Churna, 100 g

Alnatura Organic Curry, medium spicy, 60 g CHF 2.70 (CHF 45.00 / kg)
Cosmoveda Organic Hingvashtak Churna, 100 g CHF 13.51 (CHF 135.10 / kg)
Total price: CHF 16.21
Description

Alnatura Organic Medium Curry Powder is a balanced blend of turmeric, ground mustard seeds, coriander, and other selected spices. This medium-heat spice mix is perfect for coconut milk-based curries, but also pairs beautifully with poultry and rice dishes.

Item no.: XPI-MM-138503
Content: 60 g
EAN: 4104420028265
Manufacturer No.: 138503
Brand: Alnatura
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Vegan, Vegetarian
May contain traces of: L - Celery
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients

Turmeric (Curcuma longa)[1], Ground mustard seeds[1], Coriander[1], Pepper[1], Garlic[1], Chilli[1], Ginger[1]

  1. from organic agriculture
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Curry, medium spicy