Alnatura Organic Ground Turmeric, 60 g

Spice of Indian & Oriental cuisine

CHF 1.80 CHF 2.00 -10%

(CHF 30.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 60 g

In stock from October 12

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 15 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Peppery and fruity
  • Organic
  • Versatile

Frequently bought together with Alnatura Organic Ground Ginger, 45 g

Alnatura Organic Ground Turmeric, 60 g CHF 1.80 (CHF 30.00 / kg)
Alnatura Organic Ground Ginger, 45 g CHF 2.25 (CHF 50.00 / kg)
Total price: CHF 4.05
Description

Alnatura Organic Ground Turmeric has a peppery, slightly fruity flavour. The powder adds a subtle bitter note to meat, fish and rice dishes as well as a wide variety of other recipes, while also adding a characteristic rich orange yellow hue.

Item no.: XPI-MM-207154
Content: 60 g
EAN: 4104420180499
Manufacturer No.: 207154
Brand: Alnatura
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Vegan, Vegetarian
May contain traces of: M - Mustard
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients

Turmeric (Curcuma longa)[1]

  1. from organic agriculture
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Alnatura Produktions- und Handels GmbH, Mahatma-Gandhi-Straße 7, 64295, Darmstadt, Germany, www.alnatura.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Alnatura Organic Ground Turmeric