BEN & ANNA Daily Care Hand Cream, 30 ml

Conditions & pampers the hands

CHF 3.45 CHF 4.30 -20%

(CHF 115.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Light texture
  • Intensely moisturising
  • Nourishes without leaving a greasy residue

Frequently bought together with La Saponaria Almond & Ginger Soap, 100 g

BEN & ANNA Daily Care Hand Cream, 30 ml CHF 3.45 (CHF 115.00 / l)
La Saponaria Almond & Ginger Soap, 100 g CHF 3.53 (CHF 35.30 / kg)
Total price: CHF 6.98
Description

The Daily Care Hand Cream is the perfect companion for soft and delicate hands. Its light formula pampers your hands day after day and provides them with intense moisture thanks to almond oil and selected plant butters. In this way, it ensures suppleness and nourishment without leaving a greasy residue.

Item no.: XEC-CR-4260491221995
Content: 30 ml
EAN: 4260491221995
Manufacturer No.: 4260491221995
Brand: BEN & ANNA
Skin Type: For all Skin Types
Product Features: Vegan
Ingredients (INCI)

Aqua, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Glycerin, Cetearylalcohol, Stearic Acid, Caesalpinia Spinosa Gum, Parfum, Theobroma Grandiflorum (Cupuacu) Seed Butter, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Citricacid, Hippophae Rhamnoides (Sea Buckthorn) Fruit Oil, Limonene, Linalool, Citronellal, Citral, Geraniol, Cumarin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: JM Nature GmbH, Angersbachstraße 20, 34127, Kassel, Germany, shop@ben-anna.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BEN & ANNA Daily Care Hand Cream