BEN & ANNA Intensive Care Hand Cream, 50 ml

Protects & nourishes demanding hands

New!

CHF 5.05

(CHF 101.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from October 21

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Monday, 26 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For stressed and dry skin
  • Intensely moisturising
  • Particularly rich and nourishing
  • Nourishes without leaving a greasy residue

Frequently bought together with La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap, 100 g

BEN & ANNA Intensive Care Hand Cream, 50 ml CHF 5.05 (CHF 101.00 / l)
La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap, 100 g CHF 3.95 (CHF 39.50 / kg)
Total price: CHF 9.00
Description

Hands that are severely stressed and dry crave intensive, nourishing care. The Intensive Care Hand Cream nourishes the skin with shea butter, avocado oil and sea buckthorn, which provide the hands with valuable nutrients. These ingredients support the skin’s regeneration and protect it from drying out. The cream is quickly absorbed and is ideal for daily use.

Item no.: XEC-CR-4260491226723
Content: 50 ml
EAN: 4260491226723
Manufacturer No.: 4260491226723
Brand: BEN & ANNA
Skin Type: Demanding Skin, Dry Skin
Product Features: Vegan
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients (INCI)

Aqua, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Glyceryl Stearate Se, Hydrogenated Ethylhexyl Olivate, Glycerin, Cetearylalcohol, Parfum, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil, Stearic Acid, Caesalpinia Spinosa Gum, Hydrogenated Olive Oil Unsaponifiables, Theobroma Cacao Seed Butter, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sodium Hyaluronate, Hippophae Rhamnoides (Sea Buckthorn) Fruit Oil, Citric Acid, Geraniol, Linalool, Linalyl Acetate, Benzyl Salicylate, Geranyl Acetate, Pogostemon Cablin Oil, Vanillin, Camphor, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: JM Nature GmbH, Angersbachstraße 20, 34127, Kassel, Germany, shop@ben-anna.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BEN & ANNA Intensive Care Hand Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder