Bioenergie Organic Almond Flour, 250 g

From peeled, unroasted almonds

CHF 9.97 CHF 11.10 -10%

(CHF 39.88 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 14 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Origin: EU agriculture
  • Filled in Austria
  • Mild, nutty taste
  • Versatile
  • Certified organic
  • Gluten-free & vegan
  • GMO Free GMO Free

Frequently bought together with Bioenergie Organic Coconut Flour, 300 g

Bioenergie Organic Almond Flour, 250 g CHF 9.97 (CHF 39.88 / kg)
Bioenergie Organic Coconut Flour, 300 g CHF 3.42 (CHF 11.40 / kg)
Total price: CHF 13.39
Description

The gently produced almond flour is made from peeled, unroasted almonds that have been cold-pressed and partly de-oiled. The remaining press cake is ground into a fine flour that contains less fat compared to non-de-oiled almond flour.

  • With its mildly nutty flavour, the flour is ideal for cooking and baking.
  • The resealable, sustainable, organic packaging is ideal for storage and is 100% compostable.

Uses:

  • Stir 1-2 tablespoons into a shake, smoothie, cereal or yoghurt
  • For cooking & baking - when baking, 10-20% of the conventional flour can be replaced with almond flour. If necessary, increase the amount of liquid in the recipe slightly until the dough has the desired consistency.
  • You can also enjoy the flour in casseroles or desserts.
Item no.: BIO-076462
Content: 250 g
EAN: 9004307076462
Manufacturer No.: 076462
Brand: Bioenergie
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: GMO Free, Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1570 / 375 kJ / kcal
Fat 12 g
  from Saturated fatty acids 0,8 g
Carbohydrates 10,7 g
  from Sugar 10,7 g
Fibre 21,4 g
Protein 45,3 g
Salt 0,02 g
Ingredients

Almond flour[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Gerhard Wagner GmbH, Bergstraße 104, 7572 , Deutsch-Kaltenbrunn, Austria, www.wagner.co.at/impressum

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bioenergie Organic Almond Flour