BioKing Organic Banana Cranberry Confection, 125 g

A fruity, raw snack

CHF 4.15 CHF 4.60 -10%

(CHF 33.20 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 125 g

In stock from October 09

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 14 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Completely natural
  • Coated with coconut flakes
  • Naturally sweet

Frequently bought together with Yogi Tee Organic Choco Tea, 37,40 g

BioKing Organic Banana Cranberry Confection, 125 g CHF 4.15 (CHF 33.20 / kg)
Yogi Tee Organic Choco Tea, 37,40 g CHF 3.61 (CHF 96.52 / kg)
Total price: CHF 7.76
Description

Dried sweet bananas, sour cranberries and tender coconut flakes come together in these fruity treats. This combination of ingredients complement each other perfectly, delighting anyone who loves fruit.

Item no.: PL-102608
Content: 125 g
EAN: 9120043211230
Manufacturer No.: 102608
Brand: BioKing
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Vegan, Vegetarian
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1578 / 377 kJ / kcal
Fat 6,3 g
  from Saturated fatty acids 4,9 g
Carbohydrates 71 g
  from Sugar 65 g
Fibre 6,4 g
Protein 3,8 g
Salt <0,01 g
Ingredients

Apples & bananas[1], Cranberries[1] (Dried Cranberries[1], Apple juice concentrate[1], Sunflower oil[1]), Coconut flakes[1]

  1. from controlled organic agriculture
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Philipp Loicht Organic Food GmbH, Achenfeldweg 8, 6250, Kundl, Austria, office@bioking.at

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for BioKing Organic Banana Cranberry Confection