Biricco Baby Soothing Cream, 50 ml

Protects the diaper area

CHF 8.61 CHF 9.55 -10%

(CHF 172.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for skin prone to irritation & redness
  • Softens
  • Mild on the skin

Frequently bought together with ELIAH SAHIL Organic Almond Baby Oil, 100 ml

Biricco Baby Soothing Cream, 50 ml CHF 8.61 (CHF 172.20 / l)
ELIAH SAHIL Organic Almond Baby Oil, 100 ml CHF 11.79 (CHF 117.90 / l)
Total price: CHF 20.40
Description

A delicate cream for baby's skin that is perfect for the diaper area and protects the sensitive skin of newborns from irritation and redness. The cream is enriched with organic quince extracts and organic almond oil that soften and protect the skin.

  • PAO: 6 months
Item no.: XBO-ONA-BIRCR50
Content: 50 ml
EAN: 8033148532906
Manufacturer No.: BIRCR50
Brand: Biricco
Product Features: Tested for Nickel, Perfume-free, Vegan
Storage Instructions: Store at room temperature
Ingredients (INCI)

Aqua, Linum Usitatissimum Seed Oil[1], Vitis Vinifera Seed Oil[1], Zinc Oxide, Polyglyceryl-2 Dipolyhydroxystearate, Pyrus Cydonia (Quince) Fruit Extract[1], Glycerin, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[1], Sorbitan Oleate, Cetearylalcohol, Citric Acid, Tocopherylacetat, Xanthan Gum, Hydroxyethyl Cellulose, Magnesium Chloride, Lonicera Caprifolium Extract/Lonicera Japonica Extract, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Officina Naturae di Carlini Silvia e Urbinati Pierluca srl, via Del Capriolo 3, 47923, Rimini, Italy, www.officinanaturae.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Biricco Baby Soothing Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder