Cosmoveda Ayus Taila Triphala, 250 ml

Massage & care oil with precious herbs

CHF 27.15 CHF 30.00 -10%

(CHF 108.60 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 ml

Only 7 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • From an Ayurvedic recipe
  • Traditionally made
  • From our fair trade projects

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Hingvashtak Churna, 100 g

Cosmoveda Ayus Taila Triphala, 250 ml CHF 27.15 (CHF 108.60 / l)
Cosmoveda Organic Hingvashtak Churna, 100 g CHF 13.51 (CHF 135.10 / kg)
Total price: CHF 40.66
Description

Ayus Taila Triphala

  • The Ayus Taila line really has it all. The very elaborate herbal mixture is cooked for days in various oils and fats or ghee until all the water has evaporated and the herbal components are absorbed by the oil. The precious product has a very spicy smell and makes a very caring massage oil.
  • The massage and care oils differ in their individual, combined ingredients

Recommended use:

  • Warm slightly before use.

Origin: Sri Lanka

Item no.: COS-151045-DE
Content: 250 ml
EAN: 4032108151045
Manufacturer No.: 151045-DE
Brand: Cosmoveda
Dosha: Vata, Pitta, Kapha, Tridosha
Skin Type: For all Skin Types
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients (INCI)

Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Bees Wax, Rubia Cordifolia Extract, Hemidesmus Indicus Root Extract, Vateria Indica Resin Extract

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Ayus Taila Triphala

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder