Cosmoveda Dried Organic Rosemary, 50 g

Slightly bitter & resinous flavour

CHF 5.05

(CHF 101.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 g

In stock from October 27

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 30 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Highly flavourful
  • Popular in the Mediterranean
  • Ideal in salads and soups
  • Raw food quality

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Vata Balance Churna, 90 g

Cosmoveda Dried Organic Rosemary, 50 g CHF 5.05 (CHF 101.00 / kg)
Cosmoveda Organic Vata Balance Churna, 90 g CHF 10.05 (CHF 111.67 / kg)
Total price: CHF 15.10
Description

Rosemary is a popular Mediterranean spice often used to flavour hearty dishes, salads, soups, potato dishes or baked vegetables. Its highly aromatic note gives the dishes a distinctive flavour. It is slightly resinous and bitter.

  • from own fair trade projects

Origin: Egypt

Item no.: COS-153124-DE
Content: 50 g
EAN: 4032108153124
Manufacturer No.: 153124-DE
Brand: Cosmoveda
Dosha: Vata, Kapha
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Storage Instructions: Store away from light, Store in a dry place
Ingredients

100 % Rosemary [1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Dried Organic Rosemary

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder