Cosmoveda Organic Ajwain, Ground, 10 g

Ground Indian spice

CHF 2.50

(CHF 250.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 10 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Perfect with potatoes and legumes
  • Great with pastries and bread

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Fennel, whole, 70 g

Cosmoveda Organic Ajwain, Ground, 10 g CHF 2.50 (CHF 250.00 / kg)
Cosmoveda Organic Fennel, whole, 70 g CHF 7.05 (CHF 100.71 / kg)
Total price: CHF 9.55
Description

Ajwain

  • Ajwain has a flavour similar to thyme and can be used crushed or ground, and added to Indian dishes or curry mixes. The spice goes well with potatoes, bread, pastries and legumes and is often combined with ginger and asafoetida.
  • Ajowain reduces Ama and balances Vata.
Item no.: COS-133645
Content: 10 g
EAN: 4032108133645
Manufacturer No.: 133645-DE
Brand: Cosmoveda
Dosha: Vata, Kapha
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients

Indian Caraway (Ajowan)[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Cosmoveda Organic Ajwain, Ground

1 customer review in all languages

4,7 out of 5 stars
5 stars
2 (66%)
4 stars
1 (33%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews
1 customer review in English
1 customer review in all languages

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder