Cosmoveda Organic Basic Dal Masala, 80 g

For Dal dishes!

CHF 8.98 CHF 10.00 -10%

(CHF 112.25 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 80 g

Only 5 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For lentils and beans
  • Has a slight spiciness

Frequently bought together with Cosmoveda Pure Organic Ghee, 500 g

Cosmoveda Organic Basic Dal Masala, 80 g CHF 8.98 (CHF 112.25 / kg)
Cosmoveda Pure Organic Ghee, 500 g CHF 18.06 (CHF 36.12 / kg)
Total price: CHF 27.04
Description

A very tasty masala for Dal dishes. Provides lentils or beans with a slight spiciness, authentic taste and increase their digestibility.

Item no.: COS-123653-DE
Content: 80 g
EAN: 4032108123653
Manufacturer No.: 123653-DE
Brand: Cosmoveda
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients

Turmeric (Curcuma longa)[1], Ginger[1], Coriander[1], Cumin[1], Rock salt, Chilli[1], Cloves[1], Cardamom (Elettaria cardamomum)[1], Nutmeg[1], Pepper[1], Fenugreek[1], Cinnamon (Cinnamomum zeylanicum)[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Basic Dal Masala