Cosmoveda Organic Chilli, ground, 30 g

The hot spice from India!

CHF 3.61 CHF 4.00 -10%

(CHF 120.33 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 g

Only 8 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Plant active ingredient capsaicin
  • Acts as an aphrodisiac

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Ground Turmeric, 100 g

Cosmoveda Organic Chilli, ground, 30 g CHF 3.61 (CHF 120.33 / kg)
Cosmoveda Organic Ground Turmeric, 100 g CHF 9.06 (CHF 90.60 / kg)
Total price: CHF 12.67
Description

The pods of the plant cultivated in India, contain the active ingredient capsaicin that stimulates the Agni, an invigorating aphrodisiac that improves the digestion of food.

Item no.: COS-126388-DE
Content: 30 g
EAN: 4032108126388
Manufacturer No.: 181646-DE
Brand: Cosmoveda
Dosha: Vata, Kapha
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients

Chili (ground)[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Chilli, ground

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder