Cosmoveda Organic Dried Lovage, 70 g

Intensely spicy taste

CHF 11.00

(CHF 157.14 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 70 g

Only 9 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Unmistakable flavour
  • Raw food quality
  • From our fair trade projects

Frequently bought together with Cosmoveda Dried Organic Parsley, 100 g

Cosmoveda Organic Dried Lovage, 70 g CHF 11.00 (CHF 157.14 / kg)
Cosmoveda Dried Organic Parsley, 100 g CHF 15.00 (CHF 150.00 / kg)
Total price: CHF 26.00
Description

Lovage is very popular in hearty soups, stews, salads, dressings or vegetable stock because of its strong spicy aroma. The perennial, herbaceous plant belongs to the Umbelliferae family.

Origin: Germany

Item no.: COS-152745-DE
Content: 70 g
EAN: 4032108152745
Manufacturer No.: 152745-DE
Brand: Cosmoveda
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Storage Instructions: Store away from light, Store in a dry place
Ingredients

100 % Lovage[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Dried Lovage

2 customer reviews in all languages

4,0 out of 5 stars
5 stars
1 (50%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
1 (50%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

2 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.