Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black finely ground, 90 g

Well-known since Ancient times!

CHF 8.05

(CHF 89.44 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 90 g

Only 6 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For seasoning
  • Has a pleasant spiciness

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Hingvashtak Churna, 100 g

Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black finely ground, 90 g CHF 8.05 (CHF 89.44 / kg)
Cosmoveda Organic Hingvashtak Churna, 100 g CHF 15.00 (CHF 150.00 / kg)
Total price: CHF 23.05
Description

Black mustard has been known since Ancient times. Its leaves, much like flowers, are used as spicy seasoning in salads, providing pleasant spiciness. According to Ayurveda, black mustard promotes a well-functioning "Agni" - digestive fire, which is very important for proper metabolism of food.

Item no.: COS-131962-DE
Content: 90 g
EAN: 4032108131962
Manufacturer No.: 131962-DE
Brand: Cosmoveda
Dosha: Vata, Kapha
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients

Black mustard seeds[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Mustard Seeds, black finely ground

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder