Cosmoveda Organic Saffron Rice Masala, 80 g

For magic saffron rice

CHF 12.60 CHF 14.00 -10%

(CHF 157.50 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 80 g

Only 6 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Pure pleasure

Frequently bought together with Cosmoveda Pure Organic Ghee, 900 g

Cosmoveda Organic Saffron Rice Masala, 80 g CHF 12.60 (CHF 157.50 / kg)
Cosmoveda Pure Organic Ghee, 900 g CHF 31.68 (CHF 35.20 / kg)
Total price: CHF 44.28
Description

COSMOVEDA Organic Saffron Rice Masala, a specially formulated Ayurvedic blend of fine spices to conjure up a delicious saffron rice. Add a pinch of masala to the boiling water, or gently fry the masala in sunflower oil or ghee before cooking, add and stir the rice until it is covered with the colour of spices and cooking in hot water.

Item no.: COS-129464-DE
Content: 80 g
EAN: 4032108129464
Manufacturer No.: 129464-DE
Brand: Cosmoveda
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients

Turmeric (Curcuma longa)[1], Coriander[1], Cumin[1], Cardamom (Elettaria cardamomum)[1], Nutmeg[1], Saffron[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Saffron Rice Masala