CULTIVATOR'S Organic Herbal Hair Color - Brown, 100 g

Foe an even & natural finish

CHF 10.88 CHF 12.10 -10%

(CHF 108.80 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • White-hair coverage
  • Finely ground powder
  • Boosts shine & volume

Frequently bought together with Weleda Rosemary Revitalising Shampoo , 250 ml

CULTIVATOR'S Organic Herbal Hair Color - Brown, 100 g CHF 10.88 (CHF 108.80 / kg)
Weleda Rosemary Revitalising Shampoo , 250 ml CHF 6.30 (CHF 25.20 / l)
Total price: CHF 17.18
Description

The colour mixture conjures up a bold and intense brown nuance. Cassia, indigo, henna, amla, and turmeric provide warm reflections and bring natural movement to the hair. Aloe Vera supplies the hair with intensive moisture and renewed shine.

Item no.: XEC-OWA-236
Content: 100 g
EAN: 8906076150873
Manufacturer No.: CUL-0007
Brand: CULTIVATOR'S
Hair Type: For all Hair Types
Product Features: Vegan
Ingredients (INCI)

Cassia Auriculata Leaf Powder, Indigofera Tinctoria (Indigo) Leaf Powder, Henna, Phyllanthus Emblica Fruit Powder, ‎Ziziphus Spina-Christi Leaf, Eucalyptus Globulus Leaf Powder, Aloe Barbadensis Leaf Powder, Curcuma Longa (Turmeric) Powder, Chamomilla Recutita Flower Powder

Instructions for Use - Cultivator's Hair Colours
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Cultivator Natural Products Pvt. Ltd., Plot No. 24 to 31 & 25 to 30, Khasra No. 135 / 1, 342013, Sonamukhi Nagar, Sangaria Fanta, Jodhpur, India, info@cultivator.in
Authorised representative serving as the EU responsible person.: BIORIUS, 14 Avenue Léonard de Vinci, 1300, Wavre, Belgium, info@biorius.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for CULTIVATOR'S Organic Herbal Hair Color - Brown