CULTIVATOR'S Organic Herbal Hair Color - Henna, 100 g

Lasting result with reddish nuances

CHF 10.88 CHF 12.10 -10%

(CHF 108.80 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 9 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideally covers white hair
  • Adds shine & volume
  • With nourishing aloe vera

Frequently bought together with Khadi Amla Volume Ayurvedic Elixir Shampoo, 200 ml

CULTIVATOR'S Organic Herbal Hair Color - Henna, 100 g CHF 10.88 (CHF 108.80 / kg)
Khadi Amla Volume Ayurvedic Elixir Shampoo, 200 ml CHF 14.42 (CHF 72.10 / l)
Total price: CHF 25.30
Description

The herbal, finely ground colour powder dyes the hair naturally. Henna in combination with aloe vera conjures up reddish tones and provides the hair with moisture. For added volume and shine.

Item no.: XEC-OWA-CUL-0019
Content: 100 g
EAN: 8906076150910
Manufacturer No.: CUL-0019
Brand: CULTIVATOR'S
Hair Type: For all Hair Types
Product Features: Vegan
Ingredients (INCI)

Henna, Aloe Barbadensis Leaf Powder

Instructions for Use - Cultivator's Hair Colours
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Cultivator Natural Products Pvt. Ltd., Plot No. 24 to 31 & 25 to 30, Khasra No. 135 / 1, 342013, Sonamukhi Nagar, Sangaria Fanta, Jodhpur, India, info@cultivator.in
Authorised representative serving as the EU responsible person.: BIORIUS, 14 Avenue Léonard de Vinci, 1300, Wavre, Belgium, info@biorius.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for CULTIVATOR'S Organic Herbal Hair Color - Henna

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder