DEMMERS TEEHAUS "Caramelised Almonds" Fruit Tea, 100 g

Ideal for a romantic Christmas ambience

CHF 8.05

(CHF 80.50 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Caramel & fruity notes
  • Ruby red infusion
  • Festive seasonal tea

Frequently bought together with DEMMERS TEEHAUS Organic Hibiscus Blossoms, 100 g

DEMMERS TEEHAUS "Caramelised Almonds" Fruit Tea, 100 g CHF 8.05 (CHF 80.50 / kg)
DEMMERS TEEHAUS Organic Hibiscus Blossoms, 100 g CHF 7.25 (CHF 72.50 / kg)
Total price: CHF 15.30
Description

Take a stroll through a romantic Christmas market with this fragrant cup of tea! Apple, almond, hibiscus blossom and beetroot come together to create temptingly sweet flavours. The ruby red infusion smells of roasted, caramelised almonds - just like the traditional treat at a Christmas market.

Note: The pack contains 100 grams of flavoured fruit tea. The manufacturer recommends adding 8 to 9 teaspoons to 1 litre of hot water.

Item no.: XPI-DT-00-05171
Content: 100 g
EAN: 9004163051719
Manufacturer No.: 00-05171
Brand: DEMMERS TEEHAUS
Steeping time: 5 minutes, 6 minutes, 7 minutes, 8 minutes
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Tea: Loose leaf tea
Ingredients

Apple slices, Almond pieces, Hibiscus flowers, Beetroot Pieces, Aroma

Storage information: Please store in a cool and dry place.

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: DEMMER GmbH, Karl-Tonay-Gasse 34, 1230, Wien, Austria, www.tee.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for DEMMERS TEEHAUS "Caramelised Almonds" Fruit Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder