Fleurance Nature FLEXONATURE® Soothing Massage Cream, 50 ml

Versatile formula with arnica & St. John's wort

CHF 11.10

(CHF 222.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 3 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Ideal for athletes
  • With essential oils

Frequently bought together with Fleurance Nature Organic Lavender Aspic Essential Oil, 10 ml

Fleurance Nature FLEXONATURE® Soothing Massage Cream, 50 ml CHF 11.10 (CHF 222.00 / l)
Fleurance Nature Organic Lavender Aspic Essential Oil, 10 ml CHF 8.70 (CHF 870.00 / l)
Total price: CHF 19.80
Description

The FLEXONATURE® Soothing Massage Cream is the ideal helper for little aches and pains or after sports. It unites a host of natural active ingredients, such as arnica, St. John's wort, cornflower and selected essential oils optimally to provide a pleasant feel.

Application:

  • Gently apply it to the affected areas of the skin twice a day.

Note:

  • Suitable for adults and children over the age of 12.
  • Not suitable for use when pregnant or breastfeeding.
  • Do not apply to wounds.
Item no.: XEC-FLE-24200
Content: 50 ml
EAN: 3700211142007
Manufacturer No.: 24200
Brand: Fleurance Nature
Skin Type: For all Skin Types
Product Features: Vegan
Warnings: Not suitable for those who are pregnant, Not suitable for those who are breastfeeding
Storage Instructions: Store in a cool & dry place
By Body Area - Physical Ailments: Muscles
Ingredients (INCI)

Aqua, Caprylic/Capric Triglyceride, Glyceryl Stearate Se, Cetearylalcohol, Glycerin[2], Centaurea Cyanus Flower Water[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Hypericum Perforatum Flower Extract[1], Arnica Montana Flower Extract[1], Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Juice Powder[1], Pelargonium Graveolons (Geranium) Flower Oil[1], Citrus Aurantium Amara Leaf/Twig Oil[1], Lavandula Angustifolia Oil[1], Xanthan Gum, Citricacid, Benzoic Acid, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Sorbic Acid, Benzyl Alcohol, Citronellal, Linalool, Geraniol, Limonene, Citral

  1. from organic cultivation
  2. made from organic raw materials
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Fleurance Nature, 163 Route de Lectoure, 32500, Fleurance, France, www.fleurancenature.fr

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for FLEXONATURE® Soothing Massage Cream