Fushi Camellia Oil Japanese, 100 ml

Rich in vitamins

CHF 22.69 CHF 25.00 -9%

(CHF 226.90 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Rich in antioxidants
  • Cold-pressed
  • Unrefined oil
  • Not Tested on Animals Not Tested on Animals

Frequently bought together with Khadi Amla Volume Ayurvedic Elixir Shampoo, 200 ml

Fushi Camellia Oil Japanese, 100 ml CHF 22.69 (CHF 226.90 / l)
Khadi Amla Volume Ayurvedic Elixir Shampoo, 200 ml CHF 14.42 (CHF 72.10 / l)
Total price: CHF 37.11
Description

Organic Camellia Oil by Fushi is known for its moisturising properties. It is the perfect care product for both the skin and the hair. The plant oil is rich in vitamins A, B, C and E as well as natural antioxidants that protect the skin against harmful environmental influences. Fushi uses purely natural ingredients sourced from organic farming.

Application:

  • Use as a body oil or hair mask.
Item no.: XCO-FUSHI-F0010416
Content: 100 ml
EAN: 5060112865909
Manufacturer No.: F0010416
Brand: Fushi
Hair Type: For all Hair Types, Dull hair
Product Features: Not Tested on Animals, Vegan
Storage Instructions: Store in a dry place
Ingredients (INCI)

Camellia Japonica Seed Oil

Legal guarantee & manufacturer details
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Rannesh Jansari, Keizersgracht 482, 1017EG, Amsterdam, Netherlands, fushiwellbeing.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Fushi Camellia Oil Japanese

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder