Fushi Tamanu Oil, 50 ml

Pure, high-quality oil

CHF 17.24 CHF 19.15 -10%

(CHF 344.80 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Cold-pressed & unrefined
  • Counteracts spots & blackheads
  • Can be used on scars
  • Soothes the skin
  • Not Tested on Animals Not Tested on Animals

Frequently bought together with Fushi Organic, Triple Infused Calendula Oil, 100 ml

Fushi Tamanu Oil, 50 ml CHF 17.24 (CHF 344.80 / l)
Fushi Organic, Triple Infused Calendula Oil, 100 ml CHF 20.88 (CHF 208.80 / l)
Total price: CHF 38.12
Description

The pure, high-performance oil is rather unknown in these parts but has been considered a miracle oil in Southeast Asia and the Pacific Islands for hundreds of years. Tamanu oil is high in antioxidants and has a positive effect on scrapes and grazes, scars and sun-related skin damage. It has a very distinct scent that is reminiscent of parsley and lovage.

Range of Application:

  • counteracts spots & blackheads
  • can be used on scars & acne-prone skin
  • use to nourish flaky & dry areas of the skin
Item no.: XCO-FUSHI-F0010437
Content: 50 ml
EAN: 5055757971481
Manufacturer No.: F0010437
Brand: Fushi
Skin Type: For all Skin Types, Impure Skin
Product Features: Not Tested on Animals, Vegan
Storage Instructions: Store in a dry place
Ingredients (INCI)

Calophyllum Inophyllum (Tamanu) Oil

Legal guarantee & manufacturer details
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Rannesh Jansari, Keizersgracht 482, 1017EG, Amsterdam, Netherlands, fushiwellbeing.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Fushi Tamanu Oil