Govinda Organic Premium Chocolate, 120g

Chocolate fruit balls

CHF 3.97 CHF 4.40 -10%

(CHF 33.08 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 120g

In stock from October 19

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • High date content
  • With high-quality cocoa powder
  • A vegan, gluten-free sweet treat

Frequently bought together with Govinda Organic Chocolate Delight, 120g

Govinda Organic Premium Chocolate, 120g CHF 3.97 (CHF 33.08 / kg)
Govinda Organic Chocolate Delight, 120g CHF 3.97 (CHF 33.08 / kg)
Total price: CHF 7.94
Description

These high-quality chocolate fruit balls are made with dates and cocoa powder, refined with a hint of Bourbon vanilla. Perfect as a snack between meals.

Item no.: GOV-878
Content: 120 g
EAN: 4038507003176
Manufacturer No.: H878
Brand: Govinda
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: No added sugar, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
May contain traces of: H - Nuts, N - Sesame seeds
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1319 / 315 kJ / kcal
Fat 6,7 g
  from Saturated fatty acids 3,8 g
Carbohydrates 56 g
  from Sugar 54 g
Fibre 12 g
Protein 3,8 g
Salt 0,01 g
Ingredients

84 % Dried Dates[1], 11 % Cocoa powder[1], 5 % Cocoa butter[1], Ground bourbon vanilla beans [1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Govinda Natur GmbH, Joseph-Monier-Straße 12, 67433, Neustadt an der Weinstraße, Germany, www.govinda-natur.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

1 English review written for Govinda Organic Premium Chocolate

4,0 out of 5 stars
5 stars
2 (66%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
1 (33%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews
1 customer review in English