Govinda Goodel - Organic Paccheri Corn & Rice, 250 g

Gently dried & authentically manufactured

CHF 2.70 CHF 3.00 -10%

(CHF 10.80 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 250 g

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Traditional Italian pasta
  • Gluten-free & vegan
  • Incomparable taste

Frequently bought together with Govinda Ayurvedic Organic Ghee, 420 g

Govinda Goodel - Organic Paccheri Corn & Rice, 250 g CHF 2.70 (CHF 10.80 / kg)
Govinda Ayurvedic Organic Ghee, 420 g CHF 15.41 (CHF 36.69 / kg)
Total price: CHF 18.11
Description

This gluten-free paccheri made from corn and rice are a delicious Italian ingredient for your kitchen. Made in Italy in the traditional method and slowly dried for an incomparable taste.

Item no.: GOV-H052
Content: 250 g
EAN: 4038507012444
Manufacturer No.: H052
Brand: Govinda
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Gluten-Free
Product Features: Vegan, Gluten-free
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1470 / 351 kJ / kcal
Fat 2 g
  from Saturated fatty acids 0,3 g
Carbohydrates 75 g
  from Sugar 2,8 g
Fibre 2,2 g
Protein 6,8 g
Salt 0 g
Ingredients

95 % Corn flour[1], 5 % Rice flour[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Govinda Natur GmbH, Joseph-Monier-Straße 12, 67433, Neustadt an der Weinstraße, Germany, www.govinda-natur.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Govinda Goodel - Organic Paccheri Corn & Rice

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder