GYADA Cosmetics Eye Contour Cream, 15 ml

Silky cream for the delicate eye area with peptides, caffeine and Centella asiatica

CHF 7.95

(CHF 530.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 15 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Intensely moisturising
  • Protective properties
  • Elasticity & suppleness

Frequently bought together with GYADA Cosmetics Moisturising Face Care Cream, 50 ml

GYADA Cosmetics Eye Contour Cream, 15 ml CHF 7.95 (CHF 530.00 / l)
GYADA Cosmetics Moisturising Face Care Cream, 50 ml CHF 9.48 (CHF 189.60 / l)
Total price: CHF 17.43
Description

The Eye Contour Cream provides long-lasting hydration with its silky texture and carefully balanced formula. Enriched with peptides, caffeine and Centella Asiatica, it helps care for and protect the delicate eye area while leaving the skin feeling comfortably moisturised. The formula also contains azulene, butcher's broom extract and hyaluronic acid to help maintain the skin's elasticity and suppleness.

How to use: Apply to the eye area morning and evening, and gently massage until fully absorbed.

Item no.: XEC-GYA-GC158
Content: 15 ml
EAN: 8054609982665
Manufacturer No.: GC158
Brand: GYADA Cosmetics
Skin Type: For all Skin Types
Product Features: Tested for Nickel, Vegan
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Glyceryl Stearat Citrat, Cetyl Alcohol, Cetearylalcohol, Ethylhexyl Palmitate, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Ethylhexyl Stearate, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Propandiol, Butyrospermum Parkii (Shea) Oil, Caffeine, Acetyl Octapeptide-3, Calendula Officinalis Flower Extract[1], Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[1], Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Fruit Extract, Sodium Hyaluronate, Centella Asiatica Extract, Ruscus Aculeatus Root Extract, Centaurea Cyanus Flower Water, Malva Sylvestris Flower/Leaf Extract[1], Agastache Mexicana Flower/Leaf/Stem Extract, Guaiazulene, Undecane, Benzyl Alcohol, Tridecane, Tocopherylacetat, Xanthan Gum, Panthenol, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Silicia, Caprylyl Glycol, Ethylhexylglycerin, Citric Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Sodium Hydroxyde

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GYADA COSMETICS S.R.L., Via Dei Belfiore 71, 95028, Valverde (CT), Italy, info@gyadacosmetics.com, www.gyadacosmetics.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for GYADA Cosmetics Eye Contour Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder