Herbaria Organic Lovage, 8 g

A popular herb

CHF 4.52 CHF 5.05 -10%

(CHF 565.00 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 8 g

Only 4 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for savoury dishes
  • Glass shaker
  • Refillable

Frequently bought together with Herbaria Organic Parsley, 8 g

Herbaria Organic Lovage, 8 g CHF 4.52 (CHF 565.00 / kg)
Herbaria Organic Parsley, 8 g CHF 4.52 (CHF 565.00 / kg)
Total price: CHF 9.04
Description

Lovage has an intense aroma that is ideal for seasoning savoury and hearty meat and vegetable dishes, soups and stews.

The stylish glass spice shaker comes with a removable sprinkler lid so you can refill it as needed. It is 100% recyclable and eco-friendly.

Item no.: XPI-HK-05005201
Content: 8 g
EAN: 4021269137944
Manufacturer No.: 05005201
Brand: Herbaria
Product Features: Free from artificial colours, Free from flavour enhancers, Free from preservatives, Free from artificial flavours
Storage Instructions: Store in a cool & dry place
Ingredients

Lovage[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Herbaria Kräuterparadies GmbH, Kirchdorfer Str. 14a, 83052, Bruckmühl, Germany, www.herbaria.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Herbaria Organic Lovage

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder