KAIZEN® Ichiban Organic Matcha, 30 g

Made from first flush Tencha tea leaves

CHF 27.15 CHF 30.00 -10%

(CHF 905.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 g

Only 5 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Mildly sweet taste
  • Intense umami
  • With a note of butter

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Pitta Balance Churna, 25 g

KAIZEN® Ichiban Organic Matcha, 30 g CHF 27.15 (CHF 905.00 / kg)
Cosmoveda Organic Pitta Balance Churna, 25 g CHF 3.42 (CHF 136.80 / kg)
Total price: CHF 30.57
Description

This premium quality organic matcha tea is made from pure Tencha tea leaves that are shaded for three weeks before harvesting. This gives it a pleasant sweetness and an incomparably intense taste.

Details at a glance
Origin Kagoshima / Japan
Duration of shade 3 weeks
Harvest First flush Tencha leaves (from the first harvest of the year)
Aroma Intense umami, pleasantly sweet, with a subtle note of butter

Item no.: XVA-NPD-T503030
Content: 30 g
EAN: 9120113150391
Manufacturer No.: T503030
Brand: KAIZEN®
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Vegan, Vegetarian
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
By Body Area - Physical Ailments: Memory & Concentration
Ingredients

Matcha green tea powder

Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Natural Products & Drugs GmbH, Neuer Platz 1, 9800, Spittal/Drau, Austria, office@np-d.com, www.np-d.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for KAIZEN® Ichiban Organic Matcha

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder