Najel Aleppo Soap 12% BLO, 200 g

Cleases in a the natural way

Bestseller

CHF 5.60

(CHF 28.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For normal to combination skin
  • Nourishes & hydrates
  • Contains precious plant oils

Frequently bought together with La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap, 100 g

Najel Aleppo Soap 12% BLO, 200 g CHF 5.60 (CHF 28.00 / kg)
La Saponaria Myrthle & Red Grape Soap, 100 g CHF 3.95 (CHF 39.50 / kg)
Total price: CHF 9.55
Description

The Aleppo soap nourishes and hydrates the skin thanks to the blend of nourishing olive oil and regenerating bay leaf oil. The mixing ratio is what makes this soap ideal for daily use. Suitabel for normal and combination skin types. Contains 12% bay leaf oil.

Item no.: XEC-NAJ-SAV01NJ/8
Content: 200 g
EAN: 3760061223394
Manufacturer No.: SAV01NJ/8
Brand: Najel
Skin Type: Combination Skin, Normal Skin
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients (INCI)

Sodium Olivate, Aqua, Sodium Laurate, Glycerin, Sodium Chloride, Sodium Hydroxyde

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Laboratoire Najjar, Technoparc Saone Vallée Est, 315 rue Georges Charpak, 01390, Civrieux, France, www.najel.net/en

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Najel Aleppo Soap 12% BLO