Najel Aleppo Soap with Dead Sea Mud, 100 g

Remineralising cleanser for the face & neck

CHF 3.90

(CHF 39.00 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Exfoliates gently & clarifies
  • Soothing properties

Frequently bought together with YUĀYU Hydra Spray No. 2 – Pitta Mood, 30 ml

Najel Aleppo Soap with Dead Sea Mud, 100 g CHF 3.90 (CHF 39.00 / kg)
YUĀYU Hydra Spray No. 2 – Pitta Mood, 30 ml CHF 18.05 (CHF 601.67 / l)
Total price: CHF 21.95
Description

The conditioning benefits of Dead Sea mud combined with Aleppo soap combine in one product! The high degree of minerals found in Dead Sea mud makes it a particularly rich, clarifying product with regenerative properties. For increased softness, vitality and suppleness.

Application:

  • Suitable face and neck cleanser for all skin types.
  • Use 1 - 2 times a week.
  • Avoid the eye area.
  • Use circular motions to cleanse the skin and rinse with water thereafter.
Item no.: XEC-NAJ-SAV11NJ/6
Content: 100 g
EAN: 3760061223820
Manufacturer No.: SAV11NJ/6
Brand: Najel
Skin Type: For all Skin Types
Ingredients (INCI)

Sodium Olivate, Aqua, Maris Limus Extract, Sodium Laurate, Glycerin, Sodium Chloride, Sodium Hydroxyde, Limonene

Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Laboratoire Najjar, Technoparc Saone Vallée Est, 315 rue Georges Charpak, 01390, Civrieux, France, www.najel.net/en

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Najel Aleppo Soap with Dead Sea Mud