Österreichische Bergkräuter Mühlviertler Herbal Tea, Loose, 45g

Aromatic herbs from Upper Austria

CHF 3.88 CHF 4.30 -10%

(CHF 86.22 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Loose, 45g

Only 7 items in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Monday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Great flavour
  • Relaxing and freeing
  • From the Mühlviertler Highlands

Frequently bought together with Yogi Tee Organic Women's Energy Tea, 30,60 g

Österreichische Bergkräuter Mühlviertler Herbal Tea, Loose, 45g CHF 3.88 (CHF 86.22 / kg)
Yogi Tee Organic Women's Energy Tea, 30,60 g CHF 3.61 (CHF 117.97 / kg)
Total price: CHF 7.49
Description

The herbs for this blend grow exclusively in the Mühlviertler Highlands. The cool nights in this region offer the ideal climate for these aromatic teas.

Preparation:

  • For a wholesome tea, take a teaspoon of tea and pour 1/4 litre of boiling water over it. Cover and steep for 3 to 5 minutes.
Item no.: XPI-OEB-2098
Content: 45 g
EAN: 9002902020989
Manufacturer No.: 2098
Brand: Österreichische Bergkräuter
Steeping time: 3 minutes, 4 minutes, 5 minutes
Storage Instructions: Store in a cool & dry place
Tea: Loose leaf tea
Ingredients

Lemon balm[1], Peppermint[1], Strawberry leaves[1], Raspberry Leaves[1], Marigold[1], Ribwort[1], Yarrow[1], Anise Hyssop[1]

  1. from controlled organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Österreichische Bergkräutergenossenschaft eGen, Thierberg 1, 4192, Hirschbach, Austria, www.bergkraeuter.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Österreichische Bergkräuter Mühlviertler Herbal Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder