Sonnentor Organic Earl Grey Black Tea, Loose, 90 g

Very British!

CHF 4.97 CHF 5.55 -10%

(CHF 55.22 / kg, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Loose, 90 g

In stock from October 23

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Wednesday, 28 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Perfect with cakes & biscuits
  • Strong and malty flavor
  • Full-bodied

Frequently bought together with BioKing Organic Lavender Honey, 250 g

Sonnentor Organic Earl Grey Black Tea, Loose, 90 g CHF 4.97 (CHF 55.22 / kg)
BioKing Organic Lavender Honey, 250 g CHF 8.15 (CHF 32.60 / kg)
Total price: CHF 13.12
Description

Bergamot Orange combines with the finest black tea in this blend. The elegant tea is distinguished by its bright amber color. The floral and fruity fragrance is also reflected in the taste. Goes well with nice cakes and biscuits. Can also be served with a little milk with a chocolate or nougat dessert!

Item no.: XPI-ST-00222
Content: 90 g
EAN: 9004145002227
Manufacturer No.: 222
Brand: Sonnentor
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Free from artificial colours, Free from flavour enhancers, Free from preservatives, Free from artificial flavours, No added salt, Vegan, Vegetarian
Steeping time: 2 minutes, 3 minutes, 4 minutes, 5 minutes
Storage Instructions: Store in a cool & dry place, Store in a cool, dry place away from light
Tea: In tea bags, Loose leaf tea
Ingredients

Black Tea (South India)[1], Bergamot (essential oil)[1]

  1. Organic
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1034 / 247 kJ / kcal
Fat 4,34 g
  from Saturated fatty acids 0,81 g
Carbohydrates 0,8 g
  from Sugar 0,8 g
Protein 24,43 g
Salt 0,03 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

0 English reviews written for Sonnentor Organic Earl Grey Black Tea

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder