Sonnentor Organic Kimchi Spice Mix, 80 g

Make this famous Korean culinary highlight at home

CHF 4.50

(CHF 56.25 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 80 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Spicy and flavourful mix
  • For fermented dishes
  • Sustainably packaged

Frequently bought together with Sonnentor Organic Clear Vegetable Soup Powder Hildegard, 120 g

Sonnentor Organic Kimchi Spice Mix, 80 g CHF 4.50 (CHF 56.25 / kg)
Sonnentor Organic Clear Vegetable Soup Powder Hildegard, 120 g CHF 4.20 (CHF 35.00 / kg)
Total price: CHF 8.70
Description

Kimchi is all the rage these days! With this spice mix, you now have the spices you need to make this extremely popular sour and spicy Korean dish at home. Whether you choose to make a classic kimchi or an inventive recipe of your own - with this spice mix, fermenting is guaranteed to become your new passion.

Item no.: XPI-ST-01268
Content: 80 g
EAN: 9004145012684
Manufacturer No.: 01268
Brand: Sonnentor
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Yeast-Free, No added salt, Vegan, Vegetarian
Storage Instructions: Store in a cool & dry place
Ingredients

58 % Sweet Paprika[1], 17 % Garlic[1], Yellow Onion Pieces[1], 6 % Chilli flakes[1], Ground Ginger [1]

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic Kimchi Spice Mix

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder