Sonnentor Organic Mum-to-Be Tea, 21,60 g

Mild herbal tea blend

CHF 4.06 CHF 4.50 -10%

(CHF 187.96 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 21,60 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Soothing companion
  • Vegan & vegetarian
  • Flowery and lemony

Frequently bought together with Sonnentor Organic Base Harmony Herbal Tea, Loose tea, 50 g

Sonnentor Organic Mum-to-Be Tea, 21,60 g CHF 4.06 (CHF 187.96 / kg)
Sonnentor Organic Base Harmony Herbal Tea, Loose tea, 50 g CHF 4.52 (CHF 90.40 / kg)
Total price: CHF 8.58
Description

This gentle herbal tea blend is a pleasant companion throughout your pregnancy. Put your feet up and enjoy the floral and lemony notes. Now you can relax completely and focus on yourself and your little one.

Item no.: XPI-ST-02626
Content: 21,60 g
EAN: 9004145026261
Manufacturer No.: 2626
Brand: Sonnentor
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian
Product Features: Yeast-Free, No added salt, Vegan, Vegetarian, Safe during pregnancy
Steeping time: 5 minutes, 6 minutes, 7 minutes, 8 minutes, 9 minutes, 10 minutes
Tea: In tea bags
Ingredients

Lemon balm, Lemongrass [1], Lady's mantle[1], Orange peel[1], Rose petals[1], Orange Granules[1], Orange Blossoms[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Sonnentor, Sprögnitz 10, 3910, Zwettl, Austria, www.sonnentor.com/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Sonnentor Organic Mum-to-Be Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder