Terra Elements Organic Raw Chia Seeds, 500 g

Raw Chia seeds from Mexico

CHF 12.66 CHF 14.05 -10%

(CHF 25.32 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 g

Only 1 item in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • 100% raw organic chia seeds (Salvia hispanica)
  • Perfect for mixing with fruits & nuts
  • Topping for food

Frequently bought together with Rapunzel Organic Breakfast Porridge - Ayurveda, 500 g

Terra Elements Organic Raw Chia Seeds, 500 g CHF 12.66 (CHF 25.32 / kg)
Rapunzel Organic Breakfast Porridge - Ayurveda, 500 g CHF 5.43 (CHF 10.86 / kg)
Total price: CHF 18.09
Description

With these Chia seeds from Mexico, you bring Mexican flair into your kitchen! The seeds can be used in many different dishes.

  • Grown due to increasing demand in South America
  • The herb belongs to the sage family and grows up to about one metre high
  • After harvesting by hand, the chia seeds are dried at low temperatures without direct sunlight
  • Very filling

Recommended use:

  • Consume the organic chia seeds sprinkled over food (maximum 15 g daily).
Item no.: TE-21013
Content: 500 g
EAN: 4251461800814
Manufacturer No.: 21013
Brand: Terra Elements
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Yeast-Free, Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 1792,8 / 428,2 kJ / kcal
Fat 27,31 g
  from Saturated fatty acids 2,69 g
Carbohydrates 11,81 g
  from Sugar 0,81 g
Protein 18,93 g
Salt 0,01 g
Ingredients

100 % Chia seeds[1]

  1. from controlled organic agriculture
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Terra Elements GmbH, Otto-Hahn-Straße 20, D-85609, Aschheim/München, Germany, info@terraelements.net, www.terraelements.de/kontakt

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Terra Elements Organic Raw Chia Seeds

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder