Weleda Calming Hand Cream, 50 ml

For velvety-soft skin

CHF 6.96 CHF 7.75 -10%

(CHF 139.20 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for sensitive & dry hands
  • Fast-absorbing formula
  • Unscented

Frequently bought together with Weleda Weleda Calendula Toothpaste, 75 ml

Weleda Calming Hand Cream, 50 ml CHF 6.96 (CHF 139.20 / l)
Weleda Weleda Calendula Toothpaste, 75 ml CHF 5.02 (CHF 66.93 / l)
Total price: CHF 11.98
Description

A delicate, pampering and mild formula with soothing properties that soften sensitive skin instantly. This unique combination of organic coconut and jojoba oils balances the moisture levels of the skin whilst enhancing suppleness and softness.

Application:

  • Apply to the hands and massage until fully absorbed.
Item no.: XEC-WEL-101417
Content: 50 ml
EAN: 4001638529754
Manufacturer No.: 102006
Brand: Weleda
Skin Type: Sensitive Skin, Dry Skin
Product Features: Perfume-free, Vegan, Alcohol-free
Ingredients (INCI)

Aqua, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Glycerin, Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Behenylalkohol, Tapioca Starch, Pentylene Glycol, Squalen, Betaine, Sorbitan Stearate, Microcrystalline Cellulose, Borago Officinalis (Borage) Seed Oil, Trehalose, Lactic Acid, Xanthan Gum, Glyceryl Caprylate, Sucrose Cocoate

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Calming Hand Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder