Weleda Clear & Pure Skin Serum Booster Drops, 30 ml

Clear and balanced skin thanks to carefully selected active ingredients

CHF 12.05

(CHF 401.67 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Monday, 05 October if you order by Tuesday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • With zinc and azelaic acid
  • For a balanced skin feel

Frequently bought together with Weleda Blue Gentian & Edelweiss Firming Day Cream, 40 ml

Weleda Clear & Pure Skin Serum Booster Drops, 30 ml CHF 12.05 (CHF 401.67 / l)
Weleda Blue Gentian & Edelweiss Firming Day Cream, 40 ml CHF 25.00 (CHF 625.00 / l)
Total price: CHF 37.05
Description

This lightweight facial serum with zinc and azelaic acid is specially formulated for blemish-prone skin and helps reduce excess sebum. The carefully balanced blend of clarifying acids and nourishing botanical extracts provides lasting hydration while helping to refine the appearance of the skin. With regular use, the complexion looks clearer, smoother and more even, leaving the skin feeling calm and comfortable.

How to use:
Apply 2–3 drops directly to the skin or blend with your face cream.

Item no.: XEC-WEL-102381
Content: 30 ml
EAN: 4001638596350
Manufacturer No.: 102381
Brand: Weleda
Skin Type: For all Skin Types
Product Features: Vegan
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Pyrus Malus Fruit Water, Pentylene Glycol, Betaine, Zinc Pca, Epilobium Fleischeri Flower/Leaf/Stem Extract[1], Acacia Senegal Gum, Lactic Acid, Citric Acid, Xanthan Gum, Azelaic Acid, Caprylyl Glycol, Potassium Hydroxide

  1. from organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Clear & Pure Skin Serum Booster Drops