Weleda Tropical Crush Fragrance Body & Hair Mist, 95 ml

Summery & tropical fragrance for the skin & hair

CHF 15.10

(CHF 158.95 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 95 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin & hair types
  • Mango, raspberry & pineapple aromas
  • With aloe vera

Frequently bought together with Weleda Pomegranate Regenerating Body Oil, 10 ml

Weleda Tropical Crush Fragrance Body & Hair Mist, 95 ml CHF 15.10 (CHF 158.95 / l)
Weleda Pomegranate Regenerating Body Oil, 10 ml CHF 2.10 (CHF 210.00 / l)
Total price: CHF 17.20
Description

Tropical Crush takes you straight to the beach with the aromas of mango, raspberry and pineapple. Simply spray it on your hair and body, close your eyes and enjoy.

Application:

  • Spray onto the skin and hair as desired.
  • Avoid the face.
Item no.: XEC-WEL-102297
Content: 95 ml
EAN: 4001638581158
Manufacturer No.: 102297
Brand: Weleda
Hair Type: For all Hair Types
Skin Type: For all Skin Types, Young skin
Product Features: Vegan
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
Ingredients (INCI)

Alcohol Denat, Aqua, Parfum, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Citric Acid, Glycerin, Limonene, Linalool, Linalyl Acetate, Santalol, Santalum Album (Sandalwood) Oil, Vanillin

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda Tropical Crush Fragrance Body & Hair Mist

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder