Weleda vlora Velvet Protection Oil, 30 ml

Gentle care for the sensitive intimate area

CHF 17.10

(CHF 570.00 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Moisturises
  • Microbiome-friendly
  • Intensive care

Frequently bought together with Weleda vlora pH Balancing Wash, 200 ml

Weleda vlora Velvet Protection Oil, 30 ml CHF 17.10 (CHF 570.00 / l)
Weleda vlora pH Balancing Wash, 200 ml CHF 10.05 (CHF 50.25 / l)
Total price: CHF 27.15
Description

The vlora Velvet Protection Oil was developed in collaboration with Dr Sheila de Liz. It enhances your daily life with specialised care for sensitive intimate areas, helping to prevent tightness caused by dryness.

Item no.: XEC-WEL-102211
Content: 30 ml
EAN: 4001638581080
Manufacturer No.: 102211
Brand: Weleda
Skin Type: For all Skin Types
Storage Instructions: Store in a cool, dry place away from light
By Body Area - Physical Ailments: Intimate Area / Intimate Flora
Ingredients (INCI)

Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Ricinus Communis Seed Oil[1], Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Seed Oil[1], Rosa Mosqueta Seed Oil[1], Parfum, Punica Granatum (Pomegranate) Seed Oil[1], Tocopherol (Vitamin E), Anethole, Benzaldehyde, Benzyl Salicylate, Coumarin, Geranyl Acetate, Limonene, Menthol, Pelargonium Graveolons (Geranium) Flower Oil, Pinene, Terpineol, Vanillin

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Weleda AG, Möhlerstraße 3 - 5, 73525, Schwäbisch Gmünd, Germany, www.weleda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Weleda vlora Velvet Protection Oil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder