Willi Dungl Organic Morning Friend Tea, 36 g

A tea to enjoy every morning

CHF 4.75

(CHF 131.94 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 36 g

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • herbal tea blend
  • With green tea & mint
  • In tea bags

Frequently bought together with Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g)

Willi Dungl Organic Morning Friend Tea, 36 g CHF 4.75 (CHF 131.94 / kg)
Sonnentor Restful Ginger Tea, Double chambered bag (32,40 g) CHF 4.20 (CHF 129.63 / kg)
Total price: CHF 8.95
Description

Get your day off to a great start with Willi Dungl's Organic Morning Friend Tea! The herbal tea blend tastes wonderfully mild and fresh with harmoniously balanced ingredients including green tea, lemongrass, mint, ginger, mate and guarana. Packaged in individual tea bags.

Item no.: XPI-TK-70978
Content: 36 g
EAN: 9001475009780
Manufacturer No.: 070978
Brand: Willi Dungl
Tea: In tea bags
Ingredients

Lemongrass , 20 % Green Tea, Green Mint, Ginger, 10 % Green mate leaves, Moringa Leaves, Liquorice, Guarana

Nutritional Information
Nutritional Information per 100 g
Calories 8 / 2 kJ / kcal
Fat <0,1 g
  from Saturated fatty acids <0,1 g
Carbohydrates 0,3 g
  from Sugar 0,2 g
Protein 0,2 g
Salt 0,01 g
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: TEEKANNE GmbH, Münchner Bundesstr. 120, 5020, Salzburg, Austria, www.teekanne.at/de-at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Willi Dungl Organic Morning Friend Tea

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder