Cosmoveda Organic Bird's Eye Chillies, Whole, 110 g

Bird's Eye Chillies from India

CHF 12.60 CHF 14.00 -10%

(CHF 114.55 / kg, Price shown includes 2,6% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 110 g

Only 6 items in stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Active plant ingredient capsaicin
  • A spicy seasoning

Frequently bought together with Cosmoveda Organic Ground Turmeric, 100 g

Cosmoveda Organic Bird's Eye Chillies, Whole, 110 g CHF 12.60 (CHF 114.55 / kg)
Cosmoveda Organic Ground Turmeric, 100 g CHF 9.06 (CHF 90.60 / kg)
Total price: CHF 21.66
Description

These chillies are grown in India and contain capsaicin, a very spicy ingredient!

Item no.: COS-126289
Content: 110 g
EAN: 4032108126289
Manufacturer No.: 126289-DE
Brand: Cosmoveda
Dosha: Vata, Kapha
Diet & Dietary Restrictions: Vegan, Vegetarian, Gluten-Free, Lactose-Free
Product Features: Raw Food, Vegan, Vegetarian, Gluten-free, Lactose-free
General Information : Due to a product relaunch, the packaging or label of the product delivered to you may differ visually from the image of the product shown.
Ingredients

Chilli (whole)[1]

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Responsible food business operator: Cosmoveda e.K., Knappenweg 4, 01983, Freienhufen, Germany, www.cosmoveda.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Cosmoveda Organic Bird's Eye Chillies, Whole

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder