Fushi BioVedic™ Radiance Face Oil, 30 ml

Nourishing formula

CHF 22.69 CHF 25.00 -9%

(CHF 756.33 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 30 ml

In stock from October 20

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 23 October

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for dry skin types
  • Nourishes & hydrates
  • Absorbs quickly
  • Ayurvedic-inspired formula
  • Promotes a radiant glow
  • Not Tested on Animals Not Tested on Animals

Frequently bought together with Fushi Organic, Triple Infused Calendula Oil, 100 ml

Fushi BioVedic™ Radiance Face Oil, 30 ml CHF 22.69 (CHF 756.33 / l)
Fushi Organic, Triple Infused Calendula Oil, 100 ml CHF 20.88 (CHF 208.80 / l)
Total price: CHF 43.57
Description

A light facial oil that absorbs quickly and provides intense nourishment.

Despite its rich formula, Fushi’s BioVedic™ Radiance Face Oil is quickly absorbed by the skin, leaving it radiant. Raspberry seed oil, moringa oil and manjistha herb smooth and nourish the skin, providing long-lasting care. The oil leaves the skin feeling supple with a natural glow in no time at all. It is particularly suitable for dry, dull and tired skin.

Application:
Apply a small amount of the oil to the face and neck in the morning and evening, massaging gently until the oil is absorbed.

Item no.: XCO-FUSHI-F0041717
Content: 30 ml
EAN: 5055757935476
Manufacturer No.: F0041717
Brand: Fushi
Skin Type: Dry Skin, Tired skin
Product Features: Not Tested on Animals, Vegan, Cold-pressed
Storage Instructions: Store in a dry place
Ingredients (INCI)

Adansonia Digitata (Baobab) Seed Oil[1], Oryza Sativa (Rice) Bran Oil[1], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1], Prunus Avium (Sweet Cherry) Seed Oil[1], Moringa Oleifera Seed Oil[1], Rubus Idaeus (Raspberry) Seed Oil[1], Cocos Nucifera (Coconut) Oil[1], Santalum Album Wood Oil[1], Tocopherol (Vitamin E), Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil[1], Pelargonium Graveolens (Geranium) Leaf Oil[1], Jasminum Officinale (Jasmine) Flower Oil[1], Rosa Damascena Flower Oil[1], Rubia Cordifolia Stem Extract[1], Crocus Sativus Flower Extract, Limonene[2], Citronellol[2], Geraniol[2], Linalool[2], Citral[2], Benzylbenzoat[2], Eugenol[2], Benzyl Alcohol[2]

  1. organic ingredients
  2. component of natural essential oils
Legal guarantee & manufacturer details
Authorised representative serving as the EU responsible person.: Rannesh Jansari, Keizersgracht 482, 1017EG, Amsterdam, Netherlands, fushiwellbeing.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Fushi BioVedic™ Radiance Face Oil

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder