Officina Naturae Laundry Fragrance, Oat Blossom (100 ml)

Natural fragrance compositions for laundry & home

CHF 8.55

(CHF 85.50 / l, Price shown includes 8,1% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: Oat Blossom

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Sunday at 23:59.

Switzerland: Free standard delivery from CHF 69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For hand & machine washing
  • For approx. 15 uses
  • Also for room scenting

Frequently bought together with sonett Color Sensitive - Liquid Detergent, 1,5 Liter

Officina Naturae Laundry Fragrance, Oat Blossom (100 ml) CHF 8.55 (CHF 85.50 / l)
sonett Color Sensitive - Liquid Detergent, 1,5 Liter CHF 7.55 (CHF 5.03 / l)
Total price: CHF 16.10
Description

This laundry fragrance adds a special touch to your fresh laundry thanks to a careful composition of select essential oils. The purely natural product is gentle on the skin and environment-friendly.

Application:

  • 100 ml is sufficient for approx. 15 washes
  • The laundry fragrance can be used for both machine and hand washing.
  • Put 1-2 capfuls in the machine or together with fabric softener in the fabric softener chamber.
  • The fragrance can also be used in the tumble dryer - pour a few drops onto a cloth and add to the laundry.
  • For fragrant laundry in the wardrobe or drawers, put a few drops on a fragrance stone and place it between clothing items. Avoid direct contact with fabrics.
  • To scent rooms, add a few drops to the water used to mop floors or to the filter of a vacuum cleaner.
Item no.: XBO-ONA-ONDT10.009
Content: 100 ml
EAN: 8033148538106
Manufacturer No.: ONDT10.009
Brand: Officina Naturae
Product Features: Vegan
Ingredients (INCI) (Oat Blossom)

Citrus Medica Limonum Oil, Cedarwood Essential Oil, 2,6-Dimethyl-7-Octen-2-Ol, (R)-P-Mentha-1,8-Diene, Linalool, L-Carvone Nat

Hazard and precautionary statements

Precautionary statements:

  • P101 - If medical advice is needed, have product container or label at hand.
  • P102 - Keep out of reach of children.

Hazard statements:

  • EUH208 - May cause an allergic reaction.
  • EUH 210 - Safety data sheet available on request.
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Officina Naturae di Carlini Silvia e Urbinati Pierluca srl, via Del Capriolo 3, 47923, Rimini, Italy, www.officinanaturae.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Officina Naturae Laundry Fragrance

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder